1. pl
  2. uk
Button link Linked In Biuro Rachunkowe Magne Superat z Ostrowa Wielkopolskiego
Instagram Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
Facebook Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
Księgowość Biuro rachunkowe Ostrów Wielkopolski Magne Superat
Kontakt telefoniczny Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski

Zadzwoń do nas

798 992 676

516 006 090

Kontakt mailowy Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski

Napisz do nas

biuro@magnesuperat.pl

Lokalizacja Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski

Rozliczenia VAT rolników Ostrów Wielkopolski

Osoba prowadząca gospodarstwo rolne ma możliwość zdecydowania o opodatkowaniu podatkiem VAT. W przeciwieństwie do innych podmiotów, rolników nie dotyczy limit obrotu 200 000 złotych, po którego przekroczeniu obowiązkowo stają się czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Dla rolnika decyzja o opodatkowaniu VAT-em może okazać się korzystna, jeżeli planuje zainwestować w rozwój gospodarstwa. Sprawdźmy, jak prawidłowo podejść do zagadnienia: rolnik a odliczenie VAT.

Rozliczenia VAT rolników

Rezygnacja ze zwolnienia z podatku VAT

Decyzja o rezygnacji ze zwolnienia powinna być przez rolnika dobrze przemyślana. Nie należy podejmować jej pochopnie, ponieważ ze zwolnienia łatwo zrezygnować, a niestety, aby do niego powrócić musi minąć okres 3 lat od momentu rejestracji.

 

Osoba prowadząca gospodarstwo rolne powinna przez kilka miesięcy przed zgłoszeniem się do podatku VAT dokonać analizy sprzedaży oraz zakupów w gospodarstwie.

Jeżeli planowany jest zakup nowych maszyn rolniczych, czy inne kosztowne inwestycje, opodatkowanie podatkiem VAT będzie dla rolnika najkorzystniejszym rozwiązaniem z uwagi na duże kwoty podatku naliczonego w stawce 23%. Obliczanie opłacalności przejścia na podatek VAT polega na obliczeniu różnicy sumy podatku naliczonego z zakupów, a sumy podatku należnego ze sprzedaży.

Kiedy VAT jest konieczny dla rolnika?

Konieczność zapłaty podatku VAT wystąpi przy osiąganiu przez rolnika dużych przychodów, na przykład w okresie sprzedaży plonów, gdzie podatek należny może przekroczyć kwotę podatku naliczonego z zakupów towarów wykorzystywanych na potrzeby gospodarstwa.

 

Przy rezygnacji ze zwolnienia w podatku VAT konieczne jest nadanie gospodarstwu rolnemu numeru REGON. W celu zarejestrowania gospodarstwa rolnego w podatku VAT należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym druk VAT-R. Dokument ten najlepiej złożyć dzień przed planowaną rejestracją, a opodatkowanie rozpocząć od pierwszego dnia miesiąca, by uprościć rozliczenie miesiąca.

Rolnik a odliczenie VAT

Rolnik, którego gospodarstwo rolne jest połączone z gospodarstwem domowym, może mieć wątpliwości dotyczące nabycia towarów i usług, od których może być odliczony podatek VAT.

 

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT dokonane zakupy muszą służyć sprzedaży opodatkowanej, w innym wypadku nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego. Każdy zakup musi mieć swoje przeznaczenie związane z prowadzeniem gospodarstwa. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie w domu pomieszczenia, które będzie służyło jako biuro. Tam rolnik będzie podejmował swoich kontrahentów, a także prowadził inne czynności formalne związane z prowadzeniem gospodarstwa (wystawianie faktur, składanie zamówień). Wszelkie produkty dotyczące utrzymania porządku w tym pomieszczeniu, jak również materiały biurowe będą podlegały odliczeniu.

Kontakt

Magne Superat to biuro rachunkowe nastawione na jak największy zysk swoich klientów, cechą wyróżniającą się spośród innych biur to przede wszystkim jasne i klarowne przedstawianie sytuacji dla osób nie mających doświadczenia ani wiedzy w księgowości, wszystkie niejasności uzgadniane i tłumaczone są prostym językiem tak aby każdy był świadom swoich kwestii finansowych oraz czuł się bezpiecznie. Nasze biuro zlokalizowane jest w Ostrowie Wielkopolskim przy ulicy Stanisława Żółkiewskiego 3, z przyjemnością doradzimy i sporządzimy za Państwa wszystkie niezbędne wnioski - wierzymy, że firma z dobrym doradztwem oraz księgowością może z powodzeniem kształtować przyszłość w naszym kraju.

Logo Stopka Biura Rachunkowego

Pomagamy naszym Klientom podejmować trafne decyzje finansowe kształtujące przyszłość ich firm.

Facebook Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
LinkedIn Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
Instagram Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
Kontakt telefoniczny z Biurem Rachunkowym w Ostrowie Wielkopolskim

Zadzwoń do nas

798 992 676

516 006 090

Kontakt e-mail z Biurem Rachunkowym w Ostrowie Wielkopolskim

Napisz do nas

biuro@magnesuperat.pl

Lokalizacja Biura Rachunkowego w Ostrowie Wielkopolskim
Godziny pracy Biura Rachunkowego w Ostrowie Wielkopolskim

Godziny pracy

Pon - Pt: 8:00-16:00

Sob - Nd: zamknięte

Copyright © Magne Superat wszystkie prawa zastrzeżone - Projekt i wykonanie: Bartosz Adamczyk