1. pl
 2. uk
Instagram Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
Facebook Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
Logo Biuro rachunkowe Ostrów Wielkopolski Magne Superat
Kontakt telefoniczny Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski

Подзвоніть нам

798 992 676

516 006 090

Kontakt mailowy Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski

Напишіть нам

biuro@magnesuperat.pl

Lokalizacja Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
02 January 2023

Zmiany w kodeksie pracy w 2023 r.

Wraz z nowym rokiem nastąpią zmiany nie tylko związane z podatkami i składkami ZUS, ale też w sprawach kadrowych. Jakie zmiany w kodeksie pracy nastąpią w 2023 roku? Jakie prawa i obowiązki ma pracownik i pracodawca? Tego i wiele więcej dowiesz się z naszego treściwego artykułu!

 

1. Zmiana wysokości pensji minimalnej

Płaca minimalna w 2023 roku wzrośnie dwustopniowo i będzie wynosić:

 • 3490 zł brutto od 1 stycznia 2023
 • 3600 zł brutto od 1 lipca 2023

Dla umów cywilno-prawnych (zlecenie) zmieni się też wysokość stawki godzinowej, tj.

 • 22,80 zł brutto od 1 stycznia 2023
 • 23,50 zł brutto od 1 lipca 2023

 

2. Długość okresu próbnego na umowie o pracę

Pracodawca chcąc zatrudnić pracownika na umowie o pracę ma ograniczone terminy w przypadku umowy na okres próbny. Umowa na okres próbny może zostać zawarta na okres od 1 do 3 miesięcy, tj.:

 • 1 miesiąc w przypadku chęci zawarcia umowy o pracę na czas krótszy niż 6 miesięcy
 • 2 miesiące w przypadku chęci zawarcia umowy o pracę na czas określony od 6 do 12 miesięcy

W obu powyższych przypadkach istnieje możliwość wydłużenia okresu próbnego o 1 miesiąc, jeżeli jest to usprawiedliwione rodzajem świadczonej pracy.

 • 3 miesiące w przypadku chęci zawarcia z pracownikiem umowy o pracę na okres powyżej 1 roku (dotyczy też umów na czas określony)

 

3. Praca zdalna w 2023 roku

To, czy pracownik może wykonywać pracę zdalną może zostać uzgodnione zarówno podczas zawierania umowy, jak i w trakcie jej trwania. Praca zdalna nie obejmuje niektórych pracowników (zawodów) np. gdy jest to praca szczególnie niebezpieczna, bądź gdy warunki na to nie pozwalają.

Pracodawca ma też obowiązek zagwarantować pracownikowi niezbędne narzędzia oraz materiały do wykonywania pracy zdalnej zapewniając tym samym bezpieczne i higieniczne warunki. Pracodawca ma też obowiązek ponieść koszty związane m.in. z zużyciem energii elektrycznej czy usług telekomunikacyjnych, które są niezbędne do wykonania pracy.

W momencie, gdy pracownik złoży wniosek o powierzenie pracy zdalnej, pracodawca nie ma możliwości odmówić świadczenia pracy w ten sposób w przypadku:

 • Kobiet w ciąży
 • Pracowników wychowujących dziecko do 4 roku życia
 • Pracowników, którzy sprawują opiekę nad osobą posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności (dotyczy osób z rodziny pracownika lub innej osoby mieszkającej we wspólnym gospodarstwie domowym).

Jak wspomniano, pracodawca ma również prawo odmówić pracownikowi świadczenia pracy w formie zdalnej. Przypominamy, że w przypadku pracy zdalnej pracę należy wykonywać w ten sam sposób jak w siedzibie pracodawcy, więc jeżeli pracodawca np. nie zezwala na to, aby dokumenty firmowe mogły znaleźć się poza terenem firmy, to pracownik nie ma możliwości wykonywać pracy zdalnie.

 

Co to jest praca zdalna okazjonalna?

Praca zdalna okazjonalna to rodzaj pracy zdalnej, w której pracownik składa wniosek (papierowy lub elektroniczny) o możliwość świadczenia pracy w formie zdalnej. Z pracy zdalnej okazjonalnej będzie można skorzystać 24 razy w ciągu roku. W tym przypadku świadczenia pracy zdalnej okazjonalnie pracodawca nie ma obowiązku zwracać pracownikowi kosztów związanych z pracą zdalną ani zapewnieniem materiałów.

 

Praca zdalna na polecenie pracodawcy

Taką formę świadczenia pracy zdalnej ma wykonywać pracownik na polecenie służbowe pracodawcy przez czas określony z przyczyn losowych i niezależnych od pracodawcy. Pracodawca będzie mógł w każdym momencie cofnąć polecenie i nakazać pracownikowi powrót do siedziby firmy.

 

Kontrola trzeźwości w miejscu pracy

Pracodawca ma możliwość przeprowadzenia kontroli trzeźwości pracowników w momencie, gdy będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia innych osób.

 

Zmiany w urlopach i zwolnieniach od pracy w 2023 roku – wdrażanie dyrektywy unijnej „work-life balance”

W 2023 roku w życie ma być wdrożona dyrektywa unijna „work-life balance” która ma objąć wszystkie państwa członkowskie. Niestety, data jej całkowitego wdrożenia nie jest jeszcze znana dokładnie, jednak znane są jej założenia.

Dyrektywa unijna „work-life balance” ma kłaść nacisk głównie na ojców, którzy rzadziej decydują się na skorzystanie z urlopu związanego z wychowywaniem dziecka, tj. rodzicielskiego, rodzicielskiego i opiekuńczego.

 

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski ma zostać wydłużony z 32 do 41 tygodni w przypadku narodzin pierwszego dziecka, a w przypadku narodzin większej ilości dzieci – z 34 do 43 tygodni. Dodatkowe 9 tygodni przyznawane jest zarówno matkom jak i ojcom. Za okres urlopu rodzicielskiego pracownik otrzyma 70 % wynagrodzenia.

Uwaga! Dodatkowe 9 tygodni przysługuje zarówno Matkom jak i Ojcom. Urlopu nie można przenieść na drugiego rodzica, a niewykorzystany urlop przepadnie po 12-stu miesiącach.

 

Urlop opiekuńczy:

Dzięki w.w. dyrektywie unijnej „work-life balance” będzie można skorzystać z tzw. urlopu opiekuńczego czyli urlopu, wedle którego pracownik będzie świadczyć opiekę nad dzieckiem lub krewnym. Z urlopu opiekuńczego można też skorzystać w przypadku sprawowania opieki nad osobą pozostającym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Uwaga! W przypadku urlopu opiekuńczego: pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia.

 

Zwolnienie pracy w nagłym wypadku lub z powodu innego zdarzenia losowego

Potocznie nazywane „zwolnienie z powodu siły wyższej”. W nagłym wypadku lub z powodu innego zdarzenia losowego pracownik będzie mógł skorzystać z dwóch dni lub 16 godzin w ciągu roku. Zdarzenie losowe dotyczy m.in. choroby, wypadku, lub pilnych spraw rodzinnych.

Podczas skorzystania z tej formy zwolnienia, pracownik będzie otrzymywać wynagrodzenie wysokości 50% wynagrodzenia.

Przywilej dla rodziców wychowujących dzieci do ósmego roku życia

Dyrektywa unijna „work-life balance” w założeniach ma też wprowadzenie tzw. przerywanego czasu pracy dla rodziców wychowujących dzieci do ósmego roku życia.  Polegać ma to na tym, że rodzic może przyjść do pracy, następnie skorzystać do 5 godzin przerwy po południu i dokończyć pracę np. w godzinach wieczornych.

Z przerwy będzie można skorzystać właśnie maksymalnie przez 5 godzin w ciągu dnia a czas przerwy ma zostać wynagrodzony pracownikowi zapłatą 50 % wynagrodzenia zasadniczego.

 

Podsumowanie zmian w 2023 roku

W 2023 roku w życie wchodzi bardzo wiele zmian związanych z podatkami, składkami ZUS, czy kodeksem pracy. Jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy związanej z wcześniej wymienionymi sprawami, skontaktuj się ze specjalistą biura rachunkowego Magne Superat. Dane do kontaktu znajdziesz TUTAJ. Możesz też tam zostawić swoje dane kontaktowe. Oddzwonimy, lub napiszemy!

Najnowsze posty

Magne Superat — бухгалтерія, яка орієнтована на максимально можливий прибуток для своїх клієнтів. Особливістю, що виділяє її серед інших фірм, є насамперед, чіткий і дохідливий виклад ситуації для людей без досвіду або знань у галузі бухгалтерського обліку. Усунення всіх неясностей, пояснення доступною мовою, щоб кожен був у курсі своїх фінансових питань та відчував себе у безпеці. Наш офіс знаходиться в Ostrowie Wielkopolskim на вулиці Stanisława Żółkiewskiego 3. 

Ми будемо раді проконсультувати та підготувати для Вас усю необхідну інформацію.

Ми віримо, що компанія з хорошим консалтингом та бухгалтерією може успішно формувати майбутнє в нашій країні.

Logo Stopka Biura Rachunkowego

Ми допомагаємо нашим клієнтам приймати правильні фінансові рішення, які формують майбутнє їхніх компаній.

Facebook Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
LinkedIn Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
Instagram Biuro Rachunkowe Magne Superat Ostrów Wielkopolski
Kontakt telefoniczny z Biurem Rachunkowym w Ostrowie Wielkopolskim

Подзвоніть нам

+ 48 798 992 676

         516 006 090

Kontakt e-mail z Biurem Rachunkowym w Ostrowie Wielkopolskim

Напишіть нам

biuro@magnesuperat.pl

Lokalizacja Biura Rachunkowego w Ostrowie Wielkopolskim
Godziny pracy Biura Rachunkowego w Ostrowie Wielkopolskim

Години праці

Pon - Pt: 8:00-16:00

Sob - Nd: zamknięte

Copyright © Magne Superat, усі права захищені - Дизайн та реалізація: Bartosz Adamczyk