Przedsiębiorcy rozwijający firmę mają pełne ręce roboty. Nie wystarczy bowiem zdobywać nowych kontrahentów i dbać o bieżących, ale także stawiać czoła codziennym zadaniom. Jednym z nich jest prowadzenie bieżących rozliczeń, na przykład z urzędem skarbowym albo z ZUS-em. Aby poradzić sobie ze stosami dokumentów, właściciele firm często decydują się na współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym. Niezależnie od tego, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki na rynku, czy istniejesz na nim od dłuższego czasu i masz coraz bardziej skomplikowane rozliczenia do przeprowadzenia, pomoc specjalistów będzie doskonałym rozwiązaniem. Tylko jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Sprawdź, czy posiada certyfikaty i ubezpieczenie

Jeszcze przed kilkoma laty, a dokładnie do 10 sierpnia 2014 roku, osoby prowadzące taką działalność musiały legitymować się Licencją Ministra Finansów. Obecnie, aby mieć własne biuro rachunkowe, nie trzeba mieć właściwie żadnych uprawnień. Dlatego tak ważne jest, by przed nawiązaniem współpracy z wybraną firmą sprawdzić jej kwalifikacje. Oprócz wspomnianej licencji pracownicy powinni posiadać imienne Certyfikaty Centrum Informacji Księgowej, potwierdzenia odbytych kursów i szkoleń, a także licencje doradców podatkowych. Dodatkowo wymaganym dokumentem jest ubezpieczenie OC, które uchroni Cię przed odpowiedzialnością finansową w razie ewentualnych błędów popełnionych przez biuro rachunkowe. Warto wiedzieć, że im większa kwota ubezpieczenia, tym lepiej – podpisując dokumenty, zapytaj też o rozszerzoną polisę.

Dowiedz się, jak wygląda organizacja pracy biura

Zanim wybierzesz biuro rachunkowe , zwróć uwagę na to, jak ono funkcjonuje. Najważniejszą informacją będą godziny pracy księgowej i kontakt z nią. Zdarza się, że osoba wyznaczona do współpracy jest dostępna tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, a w innym biurze można w wyjątkowych sytuacjach liczyć na pomoc także poza godzinami pracy. Dowiedz się też, czy jest możliwość wysyłania i otrzymywania dokumentów drogą elektroniczną, gdyż ciągłe dojeżdżanie zwykle okazuje się męczące i kłopotliwe. Upewnij się, że księgowa na bieżąco będzie monitorowała sytuację firmy i informowała o koniecznych płatnościach.

Zbadaj koszty podstawowe i dodatkowe

Cena nie powinna być czynnikiem decydującym o wyborze biura rachunkowego, gdyż najtańsze firmy niosą za sobą ryzyko oszczędzania na jakości usług. Najlepszym wyjściem będzie nawiązanie współpracy z biurem, które wszystkie koszty przedstawia na wstępie. Na stronie naszego biura Magne Superat, w zakładce „Cennik” znajdziesz wszystkie konieczne informacje, które pomogą Ci obliczyć koszty współpracy. Oczywiście nie jest to cena wiążąca: może natomiast stanowić punkt wyjścia do negocjacji. Jasne warunki współpracy oraz pewność, że Twoimi finansami zajmują się kompetentne osoby, to znak, że znalazłeś idealne biuro rachunkowe dla swojej firmy.