Zarządzanie kwestiami finansowymi firmy stanowi nie lada wyzwanie, nawet dla osób, które są biegłe w dziedzinie rachunkowości. Aby przedsiębiorstwo sprawnie funkcjonowało, a wszelkie sprawy związane z księgowością były pod pełną kontrolą, warto przemyśleć współpracę z biurem rachunkowym. W tym wpisie zastanawiamy się, kiedy firma potrzebuje fachowej pomocy w tym zakresie oraz jaka opcja jest korzystniejsza: księgowa czy firma outsourcingowa? Dowiedz się więcej i bądź spokojny o finanse.

Obsługa księgowa zlecona własnej księgowej a zewnętrznej firmie, omawiamy za i przeciw

Pytaniem, jakie zadają sobie wszyscy przedsiębiorcy na początku swojej drogi, jest to, czy zlecić księgowość osobie/ firmie z zewnątrz (tzw. outsourcing). Można przecież samodzielnie zająć się finansami, co jest szczególnie uzasadnione w przypadku prowadzenia małej działalności. Takie rozwiązanie wymaga jednak konkretnej wiedzy i umiejętności, a także czasu wolnego. Naturalnie im większe przedsiębiorstwo, tym większa potrzeba, aby obsługą księgową zajmował się profesjonalny podmiot. Wraz z rozwojem firmy wzrasta bowiem ilość obowiązków, spoczywających na właścicielu. Na własną rękę nie sposób wszystkim się zająć, zwłaszcza gdy chcemy skupić się na prowadzeniu firmy. Oczywiście pozostaje jeszcze inne wyjście, mianowicie zatrudnienie księgowej na etat. Może się to opłacić jeśli firma jest duża, mamy środki na uruchomienie dodatkowego etatu oraz jesteśmy gotowi przyjąć na siebie ryzyko związane z popełnieniem błędu przez księgową. Bywa również, że pracownica z różnych przyczyn jest niedyspozycyjna – wówczas nie ma komu zarządzać finansami firmy. Mniejsze i średnie przedsiębiorstwo więcej na tym straci niż zyska, tym bardziej, że koszt zatrudnienia głównej księgowej na pełnym etacie jest znacznie wyższy od skorzystania z pomocy biura księgowego.

Biuro rachunkowe oferuje kompleksowe usługi księgowe, zwalniając przedsiębiorcę z wszelkiej odpowiedzialności za ewentualne błędy. W ramach takiej współpracy zarówno interesy firmy, jak i pracowników są należycie chronione – dbają o nie wykwalifikowani pracownicy. Skorzystanie z usług biura okazuje się najkorzystniejszym wyjściem w większości przypadków; zarówno dla małych i średnich firm. Powodów jest kilka, a do najważniejszych należą:

  • atrakcyjne koszty księgowości – szczególnie, gdy biuro rachunkowe oferuje indywidualny cennik. Możliwość negocjacji cen przed podpisaniem umowy pozwala sporo zaoszczędzić i idealnie dopasować ofertę do potrzeb swojej firmy.

  • bezpieczeństwo i brak ryzyka – biuro księgowe ponosi pełną odpowiedzialność za to, aby obowiązujące przepisy podatkowe oraz rachunkowe były przestrzegane. Zlecenie usług profesjonalnej firmie oznacza więc zminimalizowanie zagrożeń związanych np. z niedotrzymaniem terminów i powstaniem zaległości podatkowych.

 

Nasze biuro rachunkowe MAGNE SUPERAT od lat zajmuje się obsługą kadrowo-płacową i księgową firm. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, serdecznie zachęcamy do kontaktu. Wspólnie znajdziemy najkorzystniejsze rozwiązanie, które Cię usatysfakcjonuje. Doceń siłę outsourcingu i zyskaj pewność, że finanse Twojej firmy są w dobrych rękach!